Paylaş

Workaway Nedir?

Workaway nedir? Workaway.info websitesi gönüllü projelerinin kariyer.net i olarak tabir edilebilir. Tek sefere mahsus (2 yıl için) 20 avro gibi bir ücretle (tam rakamı hatırlamıyorum) üye olunan bu sistem, içerisinde dünyanın 4 bir yanından gönüllü işleri barındırıyor. Genellikle günlük 5 saatlik çalışma karşılığında konaklama ve 2 öğün yemek temin ediliyor. Dilediğiniz ülkedeki işleri listelediğinizde; işin tanımı, çalışma saatleri, izin günleri, konaklama için temin edilecek yer gibi bilgilere ulaşıyorsunuz. Size uygun olanlara orada çalışmak istediğinizi ve neler yapabileceğinizi açıklayan bir mail gönderip cevap bekliyorsunuz.

Workawayde ne tarz işler var?

Bana en çok gelen sorulardan biri ise ne tarz işler bulunduğuna dair oluyor. Site üzerinden üyeliğiniz olmasa bile projeleri listeyip görüntüleme imkanı mevcut. Sistemde tarlada çalışmaktan tutun, kedi bakıcılığına, otelde resepsiyonda çalışmaktan, kafede barista olarak çalışmaya kadar bir çok seçenek mevcut. Şu ana kadar kendi tecrübelerimi aktaracak olursam;

10 gün kadar Bangkok‘ta kedilerine (7 adet) aşık Fransız bir sinema yönetmenin evinde, yurtdışında olduğu süre zarfınca kedilerine baktım. Günde 3 öğün mama ve su vermenin dışında yapılacak başka bir şey yoktu. Karşılığında JP’nin evinde ücretsiz konaklama ve yemek. Bunun yanı sıra zengin dvd arşivden projektör ile film keyfi ve sitenin günlük 1 tl ücretli havuzunu kullanabiliyordum.[/vc_column_text]

Langkawi de bir resort otelde günde 5 saatlik çalışma karşılığı konaklama ve yemek. Genellikle 9-2 çalışma saatlerini seçip günün kalanını havuzda geçirmeyi tercih ediyordum. Otelde gün geldi barda çalıştım, gün geldi temizlik yaptım, gün geldi bahçıvanlık. Daha sonra bunlardan sıkılıp otelde parti organizasyonu işine girdim. Haftanın 1 ya da 2 günü havuz partisi organize ediyor sahile inip insanları tek tek davet ediyordum. Hatta bu organizasyonlarımı gören Dubaili bir iş adamı bana iş teklif edip, organizasyon şirketi kurmak istediğini söyledi.

Bali’de kendini permakültüre adamış bir sivil toplum kuruluşunda, haftada 6 gün günde 4 saat tarlada ya da ofiste çalıştım. Sorumluluğu bana verilen domuzcukları hergün meyve ile besliyor, tarladaki çiftçiler ile sohbet ediyor, pirinç hasadına yardım ediyordum. Bir de Türkiye’deki iş tecrübelerimden ve aldığım eğitimden dolayı; ofisin ihtiyaç duyduğu araştırmaları yapıp, raporları hazırlıyor ve toplantılara katılıyordum. Hatta Bali’nin turizm departmanı ile yapılan görüşmeye katılıp bir turist olarak neler hissettiğimi rahatsızlıklarımı ve geliştirilebilecek noktaları aktardım. Burada sadece konaklama karşılığı çalıştım.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Workawayde iş bulabilmek için yabancı dil gerekli mi?

İyi düzeyde bir İngilizce bilgisinin her daim faydalı olacağı kesin ancak İngilizce ihtiyacı tamamen işe ve sizin yeteneklerinize bağlı olarak değişeceğinden dolayı net birşey söylemek mümkün değil. Mesela Bangkoktaki kedi bakıcılığında İngilizce’den çok, hayvan sevgisi gerekli idi ancak Malezyadaki parti organizasyonu işinde insanlarla sohbet edip davet etmek gerektiğinden iyi seviye ingilizce şarttı.

Workawayde ne gibi sıkıntılar olabilir?
Bangkok’ta 7 kedi aynı evin içinde olunca bir iktidar savaşı sürüyordu. Eğer eşyaları kedilerin bulunduğu alanda bıraktığımız anda sahiplenmek için bir tanesi mutlaka üzerine işiyordu. Eh bir de onları temizlemek gerekiyor. Zaten 2 adet kedim olduğu ve hayvanları da Elmayra gibi çok sevdiğimden benim için problem değildi.

Malezya‘da problem ise Malayların günün 3 öğünü lapa pirinç yemeleri idi. Bu nedenle odamdaki buz dolabına bir miktar yemek stoğu yapmak durumunda kaldım.

Bali’de ise sıkıntı konakladığım evin tarlaya ve ofise olan mesafesi oldu. Bana scooter kiralamam yönünde biraz baskı yapmaya çalıştılar ancak kabul etmeyince transfer ayarladılar.

Her projede sıkıntı yaşamak mümkün ancak bunları aşmak ve hayatı kolaylaştırmak size kalmış..

Ben bu sistemi hem seyahat süremi uzatmak, güzel insanlarla tanışmak, hem de turist gibi gezmekten çıkıp, yerel halkın içine karışmak; ülkenin kültürünü yüzeysel olarak değil derinlemesine anlamak  ve sindirmek için kullanıyorum. Gittiğim ülkelerde cenazeden, düğüne, hasatlara kadar çok farklı sosyal ortamların içerisinde yer alma şansı buldum.

Hostelde konakladığımda sırtçantası ile dünya turuna çıkmış yaklaşık olarak aynı tecrübelere sahip insanlarla tanışmaktan ve benzer sohbetleri yapmaktan öteye geçmenin mümkün olmadığını kısa sürede farkettim. Workaway ile gerçekten gönüllülük kavramını içine sindirmiş birşeyler yapmadan yerinde duramayan ve çok değişik tecrübelere sahip muhteşem insanlarla tanıştım.Daha böyle bir mesleğin varlığından bile habersizken, insan hayatı boyunca kaç kere Gorilla Keeper ile tanışabilir ve yaşadıklarını birinci ağızdan dinleyebilir.

Siz de böyle bir tecrübe yaşamak için workawaye şans vermek istemez misiniz?

Bilinmeyen Rota – Tuğçe Makaracı

Diğer yazılarımız için tıklayın.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba, workaway’de bulduğunuz hostlara nasıl bir mesaj attığınıza dair örneklendirme sunabilir misiniz? Ben beş hosttan cevap alamadım maalesef. Bu konuda biraz yardıma ihtiyaç duyuyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here