Paylaş

Petra gezimizi 3 gün yaptıktan sonra taksi ile 20 jd ödeyerek Dana Doğal parkına yola çıktık yollar sakin dağlık güzel bölgelerden geçerek Dana Doğal parkına ulaşıyorsunuz. Taksiyi tercih etme sebebimiz Petra’dan lokal otobüs bulamıyorsunuz. Daha doğrusu 3 aktarma yapmanız gerekiyor bizde biraz zamandan kazanmak amaçlı bu yolu seçtik. Otelimiz Tower otel Dana’nın en popüler ve en eski oteli hakkını vermek lazım patron Nabil dünya tatlısı konuşkan tombilik bir amca. Yerinden pek kalkmıyor ama her şeyi de iyi yönetiyor. Gece Ürdün müziği canlı 20 çeşit açık büfe yemek manzara müthiş.

Backpacker’ların buluşma ve toplanma yeri, fakat siz biraz daha sessiz bir otel olsun derseniz alternatifler var. Burası 1200 metre yükseklikte bir köy o yüzden son tarih ekim ayı sonu olmalı, yoksa aşırı soğuk. Eğer tedbirli gelirseniz başka. İnanılmaz sessiz sakin kendi halinde bir köy bizim Midyat civarındaki terkedilmiş köyleri anımsatıyor.

Tüm evler yığma taştan yapılmış son  bir kaç yıl içinde Avrupa birliği fonları ile köy bayağı bir elden geçmiş, epeyce tadilat tamirat yapılmış fakat yaşayan yinede pek yok. Turistlerin buraya asıl gelme sebebi yürüyüş, çok keyifli yürüyüş rotaları var hatta pek çok kişi yürüyerek buradan Petra antik kentine gidiyor. Bunun dışında 3 değişik alternatif yürüyüş rotasıda var. Hiç bir şey yapmadan da bir kaç gün vadi manzarasında sessizliği dinleyerek vakit geçirebilirsiniz.

Dana doğal parkında bu görsel ziyafetin dışında doğa çok cömert. 200 kadar değişik türlerde kuş ve 40’a yakın memeli hayvan türünü barındırıyor. Ayrıca 600 üzerinde bitki çeşitliliği bulunmaktadır.

Dana köyünün huzur veren bu atmosferine beyazdan kırmızıya uçurumların görsel şölenini kaçırmamanız tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here