Paylaş

Molla Zeyrek Camii

 

Fatih’teki Molla Zeyrek Camii, İstanbul’un fethinden sonra kiliseden devşirilen bir camii. Eskilerde bahçesi olan camii şimdilerde arazisinde bir otopark barındırıyor. Camiinin bulunduğunu sokakla ilgili efsaneler yüzyıllardır dilden dile ulaşmayı başarmış. Bu söylentiden öteye gitmeyen gizem şimdilerde otopark olan alanın önceden bir ahır olduğu ve bu ahırın altında da bir mahzenin olduğu. Bu alanda güneş battıktan sonra çığlık duyduğunu söyleyen insanlar hala mevcut. Parkın altında olduğu iddia edilen mahzenin tünellerle başka yerlere ulaştığını da söylentiler arasında.

Issız Cuma Mezarlığı

 

Çanakkale’deki Yenice beldesinde bulunan iki köy arasındaki ‘Issız Cuma’ adlı cami gizemli olaylara sahne olan başka bir yer. Camii 14. yüzyılda yapılmış ve etrafında başka hiç bir şey olmadığı için adı ‘Issız’ olmuş. Mezarlık da yaklaşık 700 yıllık bir mezarlık.

Gizemli olay mezarlığa peşisıra gömülen anne ve bebeğinin yattığı mezarların bir süre sonra birleşiyor olması. 53 yıl önce doğuran anne, doğum sırasında ölür ve bebeği de bir ay geçmeden hayatını kaybeder. Bebek, annesinin yanında, başka bir mezara gömülür fakat bir kaç gün sonra ziyarete giden yakınları mezarların birleştiğine şahit olur.

Aile, mezarları birbirinden uzaklaştırır fakat yine ziyarete geldiklerinde mezarların birbirine bitiştiğine tanık olurlar ve bu yüzden mezarları tekrar birleştirmezler.

O günden beri bu mezarlığa giden herkes anlatılan bu olaydan çok etkilenmiştir.

Yusuf Ziya Paşa Köşkü

 

Zengin bir tüccar olan Yusuf Ziya Paşa, Rumelihisarı’nda, hepimizin bildiği, şatoya benzeyen yapıda yaşamıştır. Çok kıskanç olan Ziya Paşa, karısını kimse görmesin diye evini adeta bir şatoya benzetmiştir. Dönemde 1. Dünya Savaşı başlamış ve Ziya Paşa ekonomik sıkıntılara düşmüştür. Köşkün inşaatını bitiremeyen Yusuf Ziya Paşa’ya eşi de ihanet eder ve bu yüzden köşk tamamlanamaz.

Çevre haklı o gün bugündür köşkte geceleri dolaşan uzun saçlı bir kadın olduğunu söylemişler ve 1990 yılında, köşkün inşaatında çalışan işçiler de bu kadını köşkteki aynalarda gördüklerini anlatmışlar ve evden sürekli bir piyano sesinin geldiğini iddia etmişlerdir.

Köşk hala perili olarak anılsa da şimdilerde müze olarak hizmet vermekte.

Havran Mağarası

 

Balıkesir’in Havran Gölü çevresinde bulunan mağaralara dair ürkütücü hikayeler anlatılagelir. Bu mağaraların etrafında insan kemikleri bulunduğu söyleniyor. Öyle ki mağaraya kazara giren hayvanların bir daha dışarı çıkamadıkları ve koyunları çıkartmaya giden çobanların da ortadan kayboldukları anlatılıyor. Çevre köylerdeki insanlar Madra Dağı’nın dibindeki Kaya Tepe bölgesindeki bu mağaraların çok büyük sırlar taşıdığını ve artık o bölgede gezemediklerini anlatıyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here