Paylaş

Sri lanka 2006 ‘dan bu yana çok gelişmiş. Fiyatlarda bir o kadar artmış ve turistik olmuş. Öncelikle Sri lanka  gezisi için bazı notları belirtmekte fayda var.

1 tl 40 rupi… Şubat 2017 itibari ile yada 1 $ 150 rupi. Ülkeye giriş vize ücreti 40 USD ve 30 gün geçerli uzatmak için Kolombo şehrinde İmmigration ofisini ziyaret etmeniz gerek. Ülkede tüm turistik müzeler ören yerleri ve parklar için iki ayrı fiat uygulanıyor (en az 50-100 katı). Yerli halk ve turist fiyatı tabii bunu gören esnafta elinden geldiğince her şeyin fiyatını turistlere göre belirliyor açıkcası lokal restoran ve kafe bulmak zorlaşıyor.

Sri Lanka gezisini planlamadan önce  mutlaka muson yağmurlarını kontrol etmek gerekiyor.

Ülke iki farklı muson rüzgarı etkisinde, doğu kısımda deniz sezonu Nisan ayından sonra başlarken, güneyde ve batı sahillerinde ise aralık ayından nisan ayına kadar deniz sezonu. İç bölgelerde fazla bir etkisi yok. Her zaman yağmur olasılığı var. Yükseklik 1500 metre üzerinde  hava çoğu zaman sisli ve yağmurlu bir o kadarda  keyifli. Sri Lanka’da  fiyatlar Türkiye ile kıyaslarsak biraz daha düşük. Konaklama fiyatları uygun ama bazı şeyler özellikle ithal ise veya turistik ise  buralardan daha pahalı.

Büyük su tüm ülkede 80 rupi, bira her yerde 500 rupi ortalama en basit öğlen yemeği 300-400 rupi akşam yemeği 750-1000 rupi. Toplu taşıma çok ucuz ama yavaş otobüsler eski magirus kamyonlar tarzı motoru içerde olan 1960-70 lerde Türkiye’de kullanılan cinslerden. Bide içerde çok yüksek sesli müzik var muhtemelen motor sesini bastırması için. 60 km’lik yol ortalama 2 saat sürüyor ülkenin aşağı yukarı her yerinde aynı. Hem yollar çok dar sadece geliş ve gidiş hem araçlar eski hemde trafiğin %30’unu tuk tuk denen üç tekerlekli mobilet taxiler oluşturuyor. Tüm bunlardan dolayıda trafik aşırı yavaş. Global turizmden dolayı booking gibi sitelerde olan her yerin fiyatı aşırı yüksek bookingde yer almayan aile tipi guesthouselarda fiyatlar ortalama 1500-2000rupi. Duşlu tuvaletli tertemiz odalardaki fiyat bu, bunun biraz üstünde olsun avrupa standartlarında yine bed&breakfast tarzı yer olsun derseniz 3500-4000 rupiyi gözden çıkarmak gerekiyor.

Tren yolculuğu çok yavaş bir o kadarda ucuz ve keyifli. Ülkenin her yerine tren var, vaktiniz çok ve manzara seviyorsanız bulunmaz fırsat. Özellikle Hill country’de yapacağınız yolculuk inanılmaz. Nuwaraeliya – Haputale -Ella – Kandy hattı müthiş. Sakın ola birinci sınıf filan almayın 3.sınıf bilet alın ve güleryüzlü canayakın Sri Lanka’lı halk ile birlikte yolculuğun keyfini çıkartın. Gezimiz toplam 40 gece sürdü, yolda geçen günümüz hariç. O kadar güzel ve muazzam bir deneyim ki ancak şehir şehir anlatabileceğim. O yüzden her gün bir şehri yazarak  tüm geziyi anlatmaya çalışacağım. Yinede net bir detay olsun günlük harcamamız 120 tl yi geçmedi. Uçak bileti 350 usd.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here