Paylaş

Yaz boyunca çalıştınız mı? Sonbahar tatilcilerinden misiniz? O halde bu haber tam size göre. Eylül ayında nerelere gidilir, neler yapılır? Harika şehirler görmek, yazın yorgunluğunu atmak ve cebinizi çok ta zorlamadan tatil yapmak istiyorsanız yazımıza buyurun…

Yedigöller – Bolu

 

Birbirlerinden 100’er metre uzaklıkta olan göllerin bulunduğu bu harika tatil bölgesine ulaşmak için Ankara ya da İstanbul’dan üç saatlik bir yolculuk yapmanız yeterli. Yedigöller’e yaklaştıkça sizi neler beklediğini de anlamaya başlıyorsunuz. Deringöl, Seringöl, Nazlıgöl, İncegöl, Sazlıgöl, Kurugöl ve Büyükgöl sizi karşılıyor. Canlı alabalık üretimin ilk yapılmaya başlandığı bu bölgede bitki çeşitleri de çok fazla. Tabii bu bölgedeki tür çeşitliliğini de olumlu derecede etkiliyor. Ayı, kurt, tilki, sincap, yabani ördek bölgede görebileceğiniz hayvanlardan bazıları.  Ziyaret için en uygun dönemler ise ilkbahar ve sonbahar.

Amalfi – İtalya

 

Eylül ayında sakin bir tatil yapmak istiyorsanız Amalfi tam size göre. Yurtdışı tatili sevenler, sezonun sonunda Amalfi’yi tercih ederek serin, sessiz ve sakin bir tatil geçirebilirler. Denizin limon kokusuyla birleştiği, güneşin tatlı tatlı ısıttığı Amalfi, sonbaharda cazip tatil noktalarından biri olmayı sürdürüyor. Plajları ve etrafındaki mekanları tatilinizin her anında eğlenmenize olanak sunuyor. Napoli’den Salerna’ya kadar uzanan bu bölge ismini Amalfi kasabasından almış. Etraftaki bir kaç alternatifi de limandan kalkan teknelerle görebilirsiniz. Capri’ye 1 saatte, Positano’ya da 25 dakika da ulaşabilirsiniz. Positano, Amalfi hakkında gördüğünüz fotoğrafların çekildiği yerdir. Pahalıdır.

Hacıllı Şelalesi – Şile

 

Eğer kamp yapmayı seviyorsanız, sıcakların uzaklaştığı şu günlerde şehirden kaçıp gidebileceğiniz en uygun yer Hacıllı olacaktır. Romantik bir kamp tatili yapmak isteyenler Hacıllı bölgesini tercih edebilirler. İstanbul’dan iki buçuk saatlik bir yolculuktan sonra ulaşacağınız Hacıllı, hem kasaba hem de çevresiyle tam bir kamp alanı gibi. Konaklayacak herhangi bir tesis yok, doğanın içindesiniz ve çadırınızı uygun olan her yere kurabilirsiniz. Eylül ayının güneşi öğlen vakitlerinde kuvvetli olacağından çadırınızı dere kenarına kurmanız öneriliyor. Tabi asıl amaç dere boyu yürüyerek şelaleye ulaşmak. Buraya ulaştığınızda asıl büyük şelaleye varmak için ufak bir tırmanış yapmanız gerekecek. Suyu çok derin, içerisi karanlık ve buz gibi. Bu macera yaklaşık 4 saatinizi alacaktır o nedenle güneş yüksekteyken ve doğru ekipmanla birlikte dereye girmenizi öneriyoruz.

Budva ve Kotor – Karadağ (Montenegro)

 

Türk vatandaşlarına vize uygulanmayan Karadağ’da para birimi Euro. Karadağ’ı ziyaret etmek için en uygun mevsimler ilkbahar ve sonbahar. İtalya’nın çok büyük etkisi altındaki ülke belki de Balkanlardaki en yeşil, renkli ülkelerin başında geliyor. Sınırları içerisinde dört tane ulusal parkı var. Uçakla önce Podgorica’ya oradan da kara yoluyla Budva ve Kotor’a ulaşabilirsiniz. Denizi ve kumu sevenler Budva’yı tercih edebilirler. Budva aynı zamanda tarihi dokusu sayesinde turistlere zamanda yolculuk yapıyormuş hissi veren bir şehir. Budva’nın en meşhur balayı otellerinin plajları da çok meşhur fakat pahalı. Girişi 100 euro olan plajlar bulunuyor. Bunun yerine tüm plajları görmek isterseniz öğleden sonra katılacağınız 25 euroluk bir turla da bunu yapabilirsiniz. Kotor UNESCO tarihi miras şehirlerinden biri ve yolcu gemilerinin uğrak limanlarına sahip. O nedenle alışveriş için erken saatleri tercih etmelisiniz. Ayrıca şehrin tepesine çıkmak için de yanınıza bolca su alarak erkenden yola çıkın.

Kos Adası – Yunanistan

 

Egenin eşsiz adalarından olan Kos, sezon sonunda biten kalabalığın arından huzurlu ve eğlenceli bir tatil noktası haline geliyor. Güneşi kavurmayan, suyu dondurmayan, müthiş bir tatil adası. Ege kıyılarındaki bir çok şehirden teknelerle kolaylıkla ulaşılabilen ada özellikle Bodrum civarındakiler için iyi bir seçenek. Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan ada bir dönem Türklerin de himayesi altında kaldığından her an bir camiye ya da tanıdık yüzlere rastlayabiliyorsunuz. Bodrum merkezinden 1 saat, Turgutreis limanından yarım saatte ulaşılabilen adaya Schengen vizeniz varsa vakit kaybetmeden gitmenizi öneriyoruz. Vizeniz yoksa da üzülmeyin, kapıda vize uygulamasıyla kısa sürede geçici vize alabiliyorsunuz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here