Paylaş

Sezonun ikinci yürüyüşünü kendi evimiz Olimpos’ta yaptık. Nisan ortasında olmamıza rağmen hava sıcaklığı 30 derecelerdeydi, biz de sıcaktan bunaldık ve kendimizi yola attık. Sabah kahvaltısını Daphne House tatil evinde yaptıktan sonra Olimpos merkezine yürüdük.

 

Genellikle yaz aylarında Olimpos’un içindeki geniş dere yatağı kuruduğu için oradan yürümeyi tercih ettik, henüz sezon başı olduğu için yollar gayet düzgündü ve belediye güzel bir düzenleme çalışması yapmıştı.
Olimpos gişelerine geldiğimizde bu yıl harabelere ve dolayısıyla denize giriş ücretinin 20TL olduğunu öğrendik, diğer seçenekleriniz ise çok girişli kart almak olabilir. Ama tavsiyemiz, en kısa zamanda bir müze kart edinmenizdir.

Gişelerden geçtikten sonra sahile geldik ve sağa dönerek tatlı suyun üzerinden geçtikten sonra plajın ucuna yürüyerek trekking rotamızın başlangıç noktasına vardık. Yürümek isteyenlere uyarımız, burası eski bir Ceneviz kalesinin ve çeşitli binalarının olduğu bir rota fakat nedense Likya Yoluna (dahil olduğu halde) işaretlenme yapılmamış. O yüzden rotayı tamamen patikayı takip ederek yürümek zorundasınız. Çıkışlı ve inişli fakat basit bir yürüyüş olacaktır.

Yürüyüşümüzü yaptığımız bölgede bir çok farklı ağaç kuş ve bitki türü görebilirsiniz.

Yerliler bu bölgeye Göremece adını vermişler, nedenini bilmesek te herhalde herkesin gelip te görmediği bir yer olduğundandır. Olimpos meraklıları arasında da Cennet Koy diye bilinir.

Yürüyüşün ilk başları dik tırmanışlar ve kaya tırmanışlarıyla geçiyor, fakat çok zorlanacağınızı sanmıyoruz, patika yolu belli olduğu için dikkatli olmanız yeterli olacaktır. Biraz yürüdükten sonra da dik bir inişe yani Cennet/Cehennem’e varacaksınız, burası Olimpos’lu tırmanış severlerin çalıştığı çok güzel bir parkur.

Daha sonra ilerledikçe tekrar ormanın içinden devam ederek çatal ayrımına geleceksiniz, burada biz genellikle sağdan yürümenizi ve dönüş yolunda da mecburen soldan döneceğiniz için oradan yürümenizi tavsiye ediyoruz.

Yürüyüş boyunca genellikle orman içerisinde olacaksınız, üzülerek söylemeliyim ki yükseklik fazla ve ancak macera sevenler gerekli güvenlik ekipmanlarıyla uçurumlardan inerek denize ulaşabilirler.

Bu rotada denize ulaşabileceğiniz iki nokta var, birisi mağara ve diğeri de mağaraya gelmeden hemen önceki düzlük alan. Fakat kayalardan inerken dikkatli olmalısınız çünkü bir hayli keskinler.

Molamızı yürüyebileceğimiz en uç noktada verdik, burası hem Ceneviz Koyu’na bakan en yüksek tepe hem de gölgelik ve düz bir alandı. Dönüş yolunda da bol bol fotoğraf çekerek Olimpos sahiline geri geldik ve yorgunluğumuzu denize girerek attık.

 

Herkese iyi tatiller.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here