Paylaş

Mardi Gras Tarihi

 

Ortaçağ Avrupasına kadar uzanan bir tarihe sahiptir Mardi Gras. 17 ve 18. y.y. Romasına ve Venediğine oradan da Fransız Burbonlarına kadar uğrayarak günümüze ulaşır. 1699 yılında Jean Baptiste Le Moyne Sieur de Bienvelle New Orleans yakınlarına ulaşır ve burayı Mardi Gras Noktası olarak adlandırır. Bu sırada koloninin tüm adamları yaklaşan festivali beklemektedirler. Bienville aynı zamanda “Fort Louis de la Louisiane” kalesini kurar. 1703 yılında bu küçük topluluk Amerika’nın ilk Mardi Gras festivalini düzenlerler.

New Orleans 1718 yılında Bienville tarafından kurulur. 1730’lu yıllara kadar Mardi Gras açık havada kutlanır fakat bugün gördüğümüz panayırlar gibi değildir. 1740 yılında, New Orleans valisi, günümüzde de benzerleri yapılan balolar düzenlemeye başlar.

Mardi Gras karnavalına yapılan en yakın tarihi atıf 1781 yılına kadar uzanır. O dönemde New Orleans’ta yüzlerce kulüp ve karnaval organizasyonu ortaya çıkmıştır.

1830’lu yılların sonuna doğru New Orleans maskeli ve ata binen yüzlerce insanla dolu sokaklarında Mardi Gras’ı kutlar. Ta ki 1870 yılına kadar resmen Mardi Gras kutlaması yapılmaz.

 

1872 yılında bir grup iş adamı King of Carnival (Karnaval Başkanı) ortaya çıakrmış ve o dönemde ülkeyi ziyaret eden Rus Dükü Alexis Romanoff’u ağırlamışlardır. O gün kullandıkları mor, yeşil ve altın sarısı, karnavalın resmi renkleri kabul edilmiştir. Mor renk; adalet, altın sarısı güç ve yeşil renk ise kaderi temsil etmektedir. Bu yıl aynı zamanda Mardi Gras’ın marşının da kabul edildiği yıla tekabül eder.

 

Mardi Gras, dünyanın en büyük bedava festivali olarak da adlandırılır.

 

Ne Zaman?

 

Mardi Gras’nın önümüzdeki yıllardaki tarihleri şöyle: 9 Şubat 2018, 5 Mart 2019, 25 Şubat 2020.

 

Nasıl Gidilir?

 

Türkiye’den New Orleans’a aktarmasız uçak yok. Yolculuk, bir veya iki aktarma ile toplam 18-22 saat sürüyor.

 

Bilgi almak için tıklayın.

Diğer Festivalleri öğrenmek için tıklayın.[/vc_column_text]

[/vc_column][/vc_row]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here