Paylaş

Karadeniz’e daha önce sevgili eşimle birlikte 2-3 kez gitmiştik,bu kez çok sevdiğimiz diğer iki aile birlikte kıştan ilkbahara geçiş döneminde gidiyoruz. Sevgili Adnan abimizin Karadeniz’de yaşayan lokal bir rehberle yapmış oldukları programa dahil olacaktık. Fakat heyecan doruktaydı bu kadar uzun süre 10 gün, henüz dağlarda karlar erimemişken nasıl gezecektik yada nerelere gidecektik. 27 Mart’ta sabah biz Olimpos’tan İstanbul’a gelerek Atatürk havaalanında buluştuk.

Uçağımız THY ile Trabzon’a saat 12 gibi indik. Lokal rehberimiz aynı zamanda kaptanımız Celal ile buluştuk. (@blackseatours) İlk gün programımız da Ayder yaylası vardı ve 3 gün orada konaklayacaktık. Minibüsümüz rahat keyifli, yol alırken çok acıktık,yolumuzun üzerinde  Çayeli’nde meşhur kuru fasulyeler ile karnımız doyurduk.  Daha sonra  Çayeli doğal yaşam müzesini ziyaret ettik. Bölgede eskiden ve halen kullanılan ve çevrenin tanıtıldığı bir mekan. Yolumuza devam edip fırtına vadisine giriş yaptık. Bu aylarda karlar yeni erimeye başladığından inanılmaz gür akan Fırtına deresini gördük. Şahsen rafting yapmaya cesaret edemedik. Aynı zamanda sevgili rehberimiz Celal’de Karadeniz’de bu aylarda dereye girmememiz gerektiğini söyledi. Biraz erken bir dönem olduğu için çoğu tesis kapalıydı. Birkaç Arap turist dışında sadece biz vardık.

Böyle güzel bir coğrafya Karadeniz kalabalıkken aynı tadı veremezdi diye düşünüyorum. Çünkü yollar dar park yerleri yetersiz ve tesisler çok küçük.

Fırtına vadisinden yukarı doğru aracımızla tırmanmaya devam ettik ve Çamlıhemşin’e vardık. Bildiğimiz üzere Çamlıhemşin Rize’nin en küçük ilçesi. Çamlıhemşinde yol ikiye ayrılıyor ve biz soldan Hala vadisinden Ayder yaylasına devam ediyoruz.

Kaçkar dağları milli parkı gişesinden ücretimizi ödeyerek Ayder Doğa Resort Otele giriş yaptık. Bu aylarda pek çok otel kapalıydı. Otel yol üzerinde değil çok dik bir yamaçta kurulu. Valizleri çıkarmak neredeyse imkansız olduğu için Karadeniz’e özgün özel asansörlerle valizlerimizi aldılar. Odalar ve tesis  manzarası tabii ki çok güzeldi. Otelde akşam yemeğimizi aldıktan sonra canlı müzik yapılan az aşağıdaki tesise gittik. Fakat sezon dışı olması sebebiyle müzik yokmuş. Sağolsun Rehberimiz Cemal aracından kemençesini getirerek bize müzik ziyafeti çekiyor. Gece otele dönerken hafif hafif kar yağmaya başlamıştı. Yarın zor bir gün olacak gibiydi.

Otel personeli patika yolu kardan temizlemişti. Fakat aracı çıkartma imkanı olmadığından yürüyerek Gelintülü şelalesine ulaştık.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here