Paylaş

Seyahatlerim süresinde yaklaşık 8 ayımı bu ilginç ülkede geçirmiş biri olarak Hindistan hakkında gözlemlerimi yazmanın zamanı geldi de geçiyor bile. Buraya dair yazılması gereken çok şey var. Birinden başlayalım bu yazıda mesela.

Hindistan hakkında yanlış bildiğimiz gerçeklerden bahsetmek istiyorum. Şimdi bana komik gelen yalan yanlış fikirlerin benzeri vardı benim de kafamda 3 sene önce, yani seyahatlerime başlamadan önce…

HİNDİSTAN ÇOK PİSMİŞ DİYORLAR, HELE GANJ NEHRİ İĞRENÇMİŞ , ÖÖYYKK.

Hindistan’da insanlar yedikleri yemeklerin artıklarını sokaklara atarlar. Bu eskiden kalma bir gelenektir, yiyemediği yemeğin artığını sokakta yaşayan inek, maymun, domuz gibi hayvanların karnını doyurması için sokağa atar Hint insanı. Bu aslında hayvanlarla birlikte yaşamanın bir getirisidir.

Eskiden yemek kapları bambudan, muz yaprağından olduğu için, plastik ortada yokken ya da bu denli yaygın değilken sorun oluşturacak bir şey olmuyormuş aslına bakarsanız. Ama işlem görmüş , paketlenmiş ürünlerin çağında, bu alışkanlık sonucunda sokaklar plastik ve karton dolu, ve bu plastikleri yiyen özgür inekler midelerinde oluşan hastalık nedeniyle ne yazık ki çok yaşayamıyor. Ayrıca sokaklarda da her daim kötü bir görüntüye sebep oluyor bu durum. Ama bu yıl geldiğimde öğrendim ki artık Hindistan’ın çok büyük bir bölümünde plastik poşetler yasaklanmış durumda. Bu biraz olsun sokakları rahatlatabilir.

100_0335 (Medium)

Yasakların işe yarar tarafı var tabi ki, ama önemli olan insanları eğitebilmek bu konuda. Trenin geçtiği kimsenin yaşamadığı yerlerde yol kenarları çöplerle dolu mesela, çünkü insanlar camlardan atıyorlar artıklarını. Ek olarak sokaklardaki inek bokları ve bunların etrafında uçuşan sinekler de pis görüntü yaratılmasına sebep oluyor.

Yani aslına bakarsanız Hindistan temiz bir ülkedir diyemem tabi kesinlikle, tamamen sizin tolerans sınırınıza kalmış. İsveç’ten, Danimarka’dan , Norveç’ten gelen bir insan için alışması zor bir görüntü ama unutmayın ki bu ülkelerle karşılaştırdığımızda Türkiye de ne yazık ki temiz bir ülke değil arkadaşlar, oralardan gelen ziyaretçiler de Türkiye için aynı yorumları yapıyorlar. Türkiye’de Hindistan’da gördüklerimden daha da pis durumda olan sokaklar, araziler görünce çok üzülüyorum.

Ganj nehrinin pisliğine gelince, kuzeyde nehrin kaynağına yakın yerlerde, Haridwar, Rishikesh… gibi Ganj nehri temiz, içinde korkmadan yüzebilirsiniz.

IMG_8211 (Medium)

Ama aşağılara inip doğuya gittikçe örneğin Varanasi’de kesinlikle elinizi bile sokmayın suya diyebilirim. Ama Varanasi’de bu pisliğe rağmen 5 yaşında 105 yaşında herkesin sabahın köründe suda yıkandığını görebilirsiniz.

100_1588 (Medium)

HİNDİSTAN’DA İNSANLAR KOKUYORMUŞ

İşte bu gerçekten kocaman bir yalan ve ırkçılık içeren bir tabir. Ben Hindistan’da sokakta yaşamalarına rağmen bir tane bile kokan insan görmedim. Aksine Hintler sokakları kirletiyor olmalarına rağmen kendilerini ve evlerini çok temiz tutuyorlar. Sokakta dahi yaşasa sabah kalktığında bir kova suyla ya da yakınlardaki nehire giderek duşunu alır, dişini fırçalar herkes. İlk tren yolculuğumda sabahın 6 sında tüm Hintilerin elinde diş fırçaları ile sıra beklediklerine şahit olunca ilk şokumu yaşamıştım, oysa ki ben “bu sabah da fırçalamayayım ya hotele gidince fırçalarım” demiştim, tüh sana dedim kendime.

Yemeklerini elleriyle yedikleri ve yemeklerde bol köri olduğu için çoğu insanın sağ eli köri kokar bu ülkede.Eğer siz de sarımsak yediyseniz bol sarımsaklı işkemce içtikten sonra yanınıza gelen arkadaşınızın kokusu sizi rahatsız etmez ya, bol köri tüketilen yerde siz de köri yerseniz kimsenin kokusu sizi rahatsız etmez 🙂

India-Weather_Horo (Medium)

Kokan insan demişken, Türkiye’de hiç metrobüse binmemiş olma olasılığınızı dikkate alıyorum; bence bir gidip bu tecrübeyi yaşayın önce 🙂

HİNDİSTAN’DA İNSANLAR İNEKLERE TAPIYORLARMIŞ

Bu da bilinen en yanlış bilgilerden biri. Hindistan’da insanlar ineklere tapmıyorlar, ineklere saygı gösteriyorlar. Onlara süt veren, tarlada sapanda yardımcı olan bu canlıları kutsal sayıp saygı gösteriyorlar . Ya da şöyle diyelim bizim bildiğimiz anlamda Tanrı yerine koymuyorlar.

Hindistan’da demigod denilen Yarı-Tanrı kavramı var ve Hinduizm’de 33 milyon civarı Yarı-Tanrı var. Kamadhenu yani “kutsal inek” de bu Yarı-Tanrı’lardan biri hatta tüm Yarı-Tanrı’ların ve tüm ineklerin annesi olarak kabul edilen bir mitolojik karakter. Uzun bir hikayesi var, daha detaylı olarak başka bir yazıda bahsedeceğim.

Hintler ineklere narin doğalarından ve Hinduizm’in ana öğretilerinden biri olan “hiç bir canlıya zarar vermeme” ilkesini ineklerin temsil ettiğini düşündükleri için saygı duyarlar. Ayrıca inek, tereyağını ve güçlülüğü temsil eder, bu yüzden Hint toplumu içerisinde onurlandırılır ve eti yenilmez.

holy cow (Medium)

Ama günümüz Hindistan’ına baktığımızda ineklerin o kadar da çok saygı görülen canlılar olmadığını söylemem gerek sanırım. Dinleri gereği inek etinin yenilmesi, ineklerin öldürülmesi hala yasak ama sokakta sopalarla ineklere vurmakta bir sıkıntı görümüyorlar ne yazık ki.

Ayrıca Hindistan’ın dünyanın en büyük sığır ihracatçısı olduğunu biliyor muydunuz? “Biz burada kesmiyoruz ama para verirsen sen kesebilirsin” diyerek hayvanları yurtdışına satmak tapmak olmasa gerek. Dünyanın en büyük dininin para olduğunu suratımıza bir kez daha vuruyor bu durum.

 

  • HİNDİSTAN GÜVENLİ BİR ÜLKE DEĞİLMİŞ

Canım arkadaşım öncelikle şu cümleyi kurarken hangi ülkeden geldiğini öğrenmek istiyorum. Bir Kuzey Avrupa ülkesindensen, Japonya’dansan, Kore’densen evet sana Hindistan çok tehlikeli… Ama sen ki eğer Türkiye’de hayatta kalmayı başarmış bir insansan Hindistan sana vız gelir tırs gider.

Uyanık olduğun, çantanı yanından ayırmadığın sürece korkmana gerek yok. Hindistan’da kimse sana zarar verme pahasına çantanı almaya çalışmayacaktır, sen gözünü açık tut yeter. ( örneğin aynısını Kamboçya için söyleyemem, orası tehlikeli bak mesela )

Dolandırıcılık kısmı var tabi işin, buna dikkat etmeniz gerekiyor. Her söylenene, her yanınıza yanaşana aldanmayın. 100 ruppelik ürüne 1000 rupee de vermeyin, pazarlıksız alışveriş yapmayın.

Kadınlar için de şunu söylemeliyim ki ülkenin şartlarına göre giyindikleri, yalnız başına geç saatte dışarıda olmamaya özen gösterdikleri taktirde çok büyük sıkıntı yok. Türkiye’de zaten biz bunlara karşı idmanlı olduğumuz için Avrupalı kadının düştüğü sıkıntılara , yanlışlara düşmüyoruz pek Türk kadını olarak, sonuçta antremanlıyız. Tabi ki güzel bir yöntem diyemeyeğim ama bu erkek egemen dünyada bu tarz önlemler almamız ne yazık ki şart oluyor. ( Şu yazıma göz atabilirsiniz : Hindistan’ı Kadın Başına Gezme Tüyoları )

Yanınıza gelip sizinle fotoğraf çekilmek isteyen bir sürü insan olacaktır, kadın, erkek,çocuk farketmez. Bunlardan korkmanıza gerek yok, sizi bir ünlü gibi seviyor olmalarına şaşırabilirsiniz ama bu insanlar gerçekten içtenlikle sizinle fotoğraf çekilmek istiyorlar 🙂

100_0437 (Medium)HİNDİSTAN’DA YEMEKLER KÖTÜYMÜŞ, SOKAKTAN YEMEMEK GEREKİRMİŞ

Gözünüzü biraz fazla korkutuyorsunuz gibi geliyor bana 🙂 Hint yemeklerinin Türk yemeklerinden farkı birazcık daha fazla baharatı, yoksa öyle bambaşka tatların hakim olduğu Kore, Çin, Tayland mutfağı falan gibi bir mutfak yok karşınızda.

Sokakta yemek yemeye gelince Türkiye’de döner, kokoreç , işkemde, midye tava falan yiyen insanların bunu demesine şaşıyorum ben 🙂 Yahu merak etmeyin sizin mideniz zaten alışkın, bişey olmaz, yeyin yiyebildiğinizi, deneyin buradaki tatları.

IMG_7735 (Medium)

Ama şunu eklemek istiyorum sadece, içtiğiniz suya dikkat edin. Size restaurantlarda ikram edilen yerli halkın içtiği çeşme suyunu içmeyin. Midemiz buna pek alışık değil işte, su tehlikeli. Mutlaka kapalı su isteyin, suyun kapağının etrafında poşet geçirilmiş olmasına özen gösterin, açılmamış olduğundan emin olun. Trenlerde trene binip su satan çocuklardan su almayın, boş şişeleri toplayıp içlerine su dolduruyor veletler. Büfelerden ağzı poşetli su almaya özen gösterin.

HİNDİSTAN’DA HAVAALANINDAN İNER İNMEZ KÖRİ KOKUSUNU ALIYORSUN

Ya ben çok alıştım, ya da insanlar bu konuyu abartıyorlar. Yemek pişen yere yakınsan köri kokusunu duyuyorsun elbet ama tüm sokaklar da buram buram bir köri kokusu yok, bu biraz abartı. Hindistan’ı bir kez ziyaret edip sonra ülkenize geri dönünce çok özlersiniz bu köri kokusunu, tadını çıkarmaya bakın 🙂

tac mahal (Medium)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here