Paylaş

Ofislerden sıkılıp kendine bir çıkış yolu arayanlardan mısın? O zaman bu yazı senin için olsun 🙂

 

4 sene önce ofis hayatını bırakarak seyahate başladım, bazen durdum para biriktirdim, bazen biriktirdiklerimle yola devam ettim. Ve bu süreç içerisinde en önemli keşfim; bir ofise gitmeden, evimden ya da seyahat ederken nasıl para kazanabileceğim oldu. Evet, ben bir yoga eğitmeniyim ama bu işi yaparak kendini geçindirecek paralar kazanmak çok da kolay değil, o yüzden ben de ek gelir getirecek işlere yöneliyorum ki hem geçinebileyim hem de seyahat edecek parayı biriktirebileyim. Neler mi bunlar mesela?

 

1- Çevirmenlik

 

Evden yapılacak işler deyince ilk akla gelenlerden birisi aslında çevirmenlik. Eğer çevirmenlik yapabilecek kadar bir yabancı dil bilginiz varsa işsiz kalmaktan çok da korkmanıza gerek yok. Çok büyük paralardan bahsetmiyoruz burada ama minimal bir yaşam sürmenizi sağlar.

Çevirmenlik yaparken kendi öz disiplininizi sizin oluşturmanız gerekiyor ve yaptığınız işi özenle yapmak önemli. Ne kadar özenli çalışma o kadar fazla iş.

2- Metin yazarlığı

 

Eğer yazı yazma becerinize güveniyorsanız bazı sitelere içerik girebilir, ufak da olsa kendinize bir gelir elde edebilirsiniz. Zamanla yazı yazma hızınızı arttırdıkça ve daha alışkın hale geldikçe kazandığınız paralar biraz daha artacak tabi ki.

İnternette makale yazarı aradığını iddia eden her siteye de güvenmemek gerek tabi. Sitede iletişime geçtiğiniz kişinin sizinle konuşma tarzına, kazancınızı net olarak öğrenip öğrenmediğinize, sitenin güvenilirliğine önem vermelisiniz. Kariyer.net’ten “metin yazarlığı” ilanlarına bakmayı deneyin, daha güvenilir sonuçlara ulaşabilirsiniz. Makale yazımı konusunda özgün içerik üretebilmek, alıntı yapmamak, yazım-imla kurallarına dikkat etmek çok önemli, eğer zaten bu konularda bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorsanız bu alanda kendinizi deneyebilirsiniz.

3- Artıway

 

İnternetten yaptığınız alışverişini bir miktarının size geri dönüyor olması da bir nevi para kazanma yöntemi. Para kazanma yöntemi diyorum çünkü harcamalarınızın belli bir yüzdesi (siteye göre değişiyor bu yüzde) size puan olarak falan değil, nakit para olarak geri dönüyor. Sadece kendi alışverişlerinizi değil çevrenizdekilerin alışverişlerini de bu siteden yaparsanız siteyi ufak bir kazanç kapısı haline getirebilirsiniz. Çevrenizde toplu alışveriş yapılması gereken durumlarda alışverişe siz talip olabilirsiniz mesela 🙂 Aşağıdaki linkten üye olup siz de ufak ufak kazanmaya başlayabilirsiniz, 10TL hoşgeldin bonusu da hediyem olsun 🙂

Örneğin ben genellikle seyahatlerimden önce booking.com’dan yapacağım rezervasyonları artıway üzerinden yapıyorum ( her ne kadar booking.com sitesinin Türkiye’deki işlemlerine durdurulma kararı gelmiş olsa da, yurtdışı rezervasyonlarınız için hala siteyi kullanabiliyorsunuz); yoga malzemelerimi ve teknoloji ile ilgili alışverişlerimi yaparken n11,hepsiburada,gittigidiyor, aliexpress gibi siteleri; kıyafet ve kozmetik alışverişlerimde markafoni, morhipo, trendyol gibi siteleri hep  artıway üzerinden kullanıyorum ki harcadığım paranın bir kısmı bana geri dönsün. Hatta bazen arkadaşlar arasında toplu alım yapacağımız durumlarda alışverişi ben yapmayı kabul ediyorum;

kıh kıh kıh 🙂

4- Bloggerlık

 

Eğer yazım yeteneğiniz var ise bir başka sitede makale yazarak para kazanmak yerine kendi sitenizi kurabilirsiniz. Moda, makyaj, yemek, seyahat, günlük, fotoğraf, anne-çocuk, kitap, sinema… gibi bir çok alanın içinden size en uygun olanı seçip kendi sitenizi oluşturabilir, kendi özgün içeriklerinizi girebilirsiniz. Ama blog yazarak para kazanmak için biraz zaman, sabır ve şans gerekiyor.

Anlatmak istediğiniz şeyler varsa sırf eğlence için başlayabilirsiniz blog işine, zamanla size para kazandıran bir hale dönüşebilir. Ya da bu işe en başından bir proje olarak yaklaşıp, düzenli çalışma ile blog yazarlığı işinden iyi paralar kazananları da örnek alabilirsiniz kendinize. Benim yaptığım gibi seyahat bloggerlığı yaparak şöyle bir ofise de sahip olabilirsiniz 🙂

5- Youtuberlık

 

Şimdilerin modası artık video; çoğunluk yazı okumaktansa video izlemeyi tercih ediyor. Eğer sizin de anlatmak, öğretmek istedikleriniz varsa, kamera karşısında kendinizi rahat hissediyorsanız youtuberlik sizin hayalinizdeki meslek olabilir.

Çok çeşitli youtube kanalları var ilham alabileceğiniz; moda, makyaj, oyun, kitap, seyahat, komedi, anne-çocuk, yemek tarifi, takı-tasarım, öğretmenlik… Önce kendinizi tartıp ne yapabileceğinizi bulmak çok önemli. İnsanlara faydalı olabilecek bir şeyler ortaya atabilirseniz ne mutlu size. Tabi ki moda, makyaj, oyun kanalları en revaçta olanlar ama siz yaratıcılığınızı kullanarak kendi akımınızı oluşturabilirsiniz belki de, kim bilir 🙂

6- Airbnb

 

Airbnb, kişilerin evlerindeki odaları ya da tamamen bütün evi günlük, haftalık kiraya verdikleri bir site. Evinizde kullanmadığınız bir oda varsa; odaya bir yatak, dolap bir de masa koyarak geceliği 50 liradan başlayan fiyatlarla kiralayabilirsiniz. Hatta bazen tüm eve bir kiracı geldiğinde birkaç günlüğüne ailesinin yanına giderek evi tamamen misafirlere teslim eden arkadaşlarım var, bu işten iyi paralar kazandıklarını söyleyebilirim. 🙂

Airbnb kullanmak istiyorsanız kiralamak istediğiniz odayı ya da evi modern ve konsept bir şekilde döşemenizi önerebilirim, odaya yaptığınız harcamayı kısa sürede çıkarabilirsiniz böylelikle.

7- Online satış

 

İnternetten satış yapmak da güzel bir para kazanma yöntemi. Özel bir el beceriniz varsa, takı, tasarım, örgü, pasta… gibi, ürettiğiniz ürünleri instagram üzerinden satışa sunabilirsiniz. Sizin beceriniz yoksa ama yurtdışından ürün alabiliyor ya da getirtebiliyorsanız ( örneğin Hindistan’dan , Tayland’dan mistik ürünler) bunların da internet üzerinden satışınız yapabilirsiniz.

İnstagramı ayrıntılı dolaşırsanız bu şekilde satış yapan birçok hesaba denk gelebilir, ilham olacak bir şeyler bulabilirsiniz.

8- Web tasarımı

 

Eğer web tasarım, grafik tasarım gibi konularda bilginiz ve yeteneğiniz varsa evden veya seyahat halindeyken gelir elde etmeniz pek alışılageldik bir durum. Önemli olan bu konuda yaratıcılığınızı ve bilginizi ne kadar kullandığınız ve ne kadar kaliteli işler öne sürdüğünüz. Kaliteli işler ortaya çıkardıkça ve bir de şansınız yaver gittikçe para zaten gelip size bulacaktır.

9- Stok Fotoğrafçılığı

 

Çektiğiniz stok özelliği taşıyan fotoğrafları internet üzerinde satışa çıkarabilirsiniz. Bunun için istock, dreamstime gibi sitelere üye olabilirsiniz.

İhtiyacınız olan özel hazırlanmış Whitebox adı verilen kendiniz de yapabileceğiniz bir kutu, kutuyu ışıklandırmak için iyi bir ışık kaynağı ve tabiki profesyonel bir makine. Sonra artık ne fotoğrafı çekmek isterseniz, kalem, kitap, tabak, fincan, çiçek, yemek…

10- Bionluk

 

Bionluk sitesinde video-animasyon, grafik-tasarım, ses-müzik, yazılım, yazı-.çeviri… gibi kategoriler içerisinde sizin de yapabileceğiniz bir uzmanlık alanınız varsa bu site üzerinden becerilerinizi fiyatlandırarak teklif verebilirsiniz.

Site üzerinde; “ben sizin için şöyle bir video hazırlarım”, “ben şirketiniz için sunum yaparım”, “ben sevgilinize aşk şarkısı yazarım”, “ben çocuk kitapları seslendiririm”, “ben sizin için tanıtım yazısı yazarım” gibi ve daha birçok seçenek var. Belki sizin de bu kategoriler içerisinde bir uzmanlık alanınız varsa değerlendirebilirsiniz bu siteyi.

Evden para kazanmanın daha birçok yolu var tabi, bunlar sadece bir kaçı. Aman ha dikkat, benden size bir tavsiye; borsa ve anket işlerine bulaşmayın derim, oralardan para kazanmak pek mümkün değil(borsa simsarı değilseniz), zamanınızı boşa harcamayın.

Belki yukarıdaki önerilerden biri ya da birkaçı sizin için uygundur ve bir proje ile hayatınızı baştan sonra değiştirebilirsiniz. Kim bilir?

Yeniliklere açık olmanız, kendinizin farkında olmanız ve hayatınızdaki fırsatları değerlendirebilmeniz dileğiyle.

Bol şans…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here