Paylaş

25 ülkede 16 binden fazla yolcunun katılımıyla gerçekleştirilen araştırma, Türklerin ‘dünyanın en dijital gezginleri’ arasında olduğunu ortaya koydu. “Global Digital Traveller Research 2018” araştırmasına göre işte dijital Türk gezginlerin profili…

Seyahat platformu Travelport’un “Global Digital Traveller Research 2018” araştırmasına göre Türkler, dünyanın en dijital gezginleri arasında yer aldı.

Teknolojinin seyahat deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini incelemek için 25 ülkede 16 bin 200’den fazla yolcunun katılımıyla yapılan araştırma, Türklerin, bir sonraki seyahatlerini araştırırken dörtte üçünün (yüzde 72) sesli arama kullandığını ve çoğunluğunun (yüzde 88) sosyal medyada yayınlanan videoları ve fotoğrafları etkin bir şekilde incelediğini ortaya koydu.

Seyahate çıkmayı planlayanların yaklaşık dörtte biri (yüzde 26), sosyal medyanın karar vermede en etkili mecra olduğunu düşünüyor.

Global Digital Traveller Research 2018, Türkiye’deki gezginlerin üçte ikisinin (yüzde 63) artık tüm seyahat düzenlemelerini, araştırma ve rezervasyonlarını akıllı telefonlarından yapma eğiliminde olduklarını gösterdi. Beşte ikisi (yüzde 42), dijital cihazları üzerinden rezervasyon bilgilerine erişebilmeyi çok zahmetli buluyor.

PASAPORT SIRASI BEKLEMEKTENSE BİYOMETRİK TARAMAYA RAZIYIZ!

Buna ek olarak araştırma, katılımcıların yarıya yakınının otellerde resepsiyondan ziyade bir uygulama aracılığıyla ‘check-in’ yapmayı (yüzde 54) ve otel oda kapılarını açmak için akıllı telefonlarındaki dijital oda anahtarlarını kullanmayı (yüzde 49) tercih ettiklerini ortaya koyuyor.

Araştırma, Türkiye’deki yolcuların yaklaşık dörtte üçünün (yüzde 71), dijital biniş kartlarının ve e-biletlerin seyahatleri oldukça kolaylaştırdığını düşündüğünü ve yarısından fazlasının (yüzde 61) dijital cüzdan/ödeme uygulaması kullandığını gösterdi.

Bununla birlikte Türk gezginlerin çoğunluğu (yüzde 68) güvenlik hatlarında bekleme süresini azaltmak için biyometrik taramanın kullanılmasında sakınca bulmuyor.

DÜNYA DİJİTAL GEZGİNLER SIRALAMASI

Dijital olarak en gelişmiş gezgin ulusların lig tablosunu içeren rapora göre Türkiye, ABD, Birleşik Krallık ve Japonya’nın önüne geçerek ankete katılan 25 ülke arasında 7. sırada yer alıyor.

Travelport’un Levant, GCC ve Pakistan`dan da sorumlu Bölgesel Ticari Direktörü Jennifer Desouza, raporun sonuçlarıyla ilgili şunları söyledi: “Türkiye’de 2018 yılında kullanıcıların dijital çözümlere olan ilgisinin arttığını görüyoruz. Türkiye’de seyahatin her safhasında dijital seyahat çözümlerine olan talep artık oldukça yüksek. Bu durum seyahat işletmeleri ve seyahat sağlayıcılarına dijital çözümlerle daha etkili bir iletişim kurmaları için önemli bir fırsat sunuyor.”

Kaynak: Habertürk