Paylaş

Daha önce hiç tanışmadığınız bir insanın evinde uyumak!

Dijital çağın en önemli seyahat icatlarından Couchsurfing ile ilgili merak ettiğiniz soruları cevapladık:

Couchsurfing nedir?

Sık seyahat edenlerin, gezginlerin birbiriyle yardımlaştığı bir ortam diye adlandırabiliriz. Bu topluluk sayesinde seyahat ettiğiniz ülkelerde size evinin kapılarını açacak insanlara ulaşmanız münkün. İlk bakışta biraz ürkütücü ya da riskli gelse de Couchsurfing deneyimi yaşayanlar bu sistemin gerçeğe dayalı ve güvenli olduğunu kanıtlıyorlar. O yüzden denemelisiniz.

Couchsurfing Neden Kullanılmalı?

 

Dünyanın her köşesinde, birbirinden farklı kültürleri tam da içinde tecrübe edebilirsiniz.

Couchsurfing kullanarak ziyaret ettiğiniz lokasyonların kültürünü kendi gözünüzle keşfedip tecrübe edebilirsiniz. Bu sayede girdiğiniz toplumun en çekirdekte yaşadığı kültürü, yeme içme alışkanlıklarını öğrenebilirsiniz. Bu topluluktaki insanlar paylaşımcıdırlar.

Hayatınıza çok ilginç insanlar katacağınız kesin!

[/vc_column_text]

Aslında bu sisteme katılan tüm kullanıcılar da birer seyahat tutkunu. O yüzden evinde ya da meskeninde kalacağınız insanlar çok büyük ihtimalle geniş bir seyahat kültürüne sahip insanlar olacaklar. Bu deneyimlerini sizinle paylaşacaklar.

Couchsurfing’in diğer güzel yanı ise gittiğiniz her yerde, o yerin özelliklerini, yapılması gereken enlerini tabii ki de sizi misafir eden insandan kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Bu deneyim size kısa sürede çok fazla bilgi verecek ve seyahatinizin eğlenceli ve güvenli geçmesini sağlayacak.

Bedava değil!

Couchsurfing tamamen ücretsiz o nedenle evine gittiğiniz kişilere bir ödeme yapmıyorsunuz fakat bu tüm deneyime “bedava” yaklaşımıyla yaşamanız anlamını vermiyor.
Couchsurfing Nasıl Kullanılır?

 

Sisteme kayıt olmak için: CouchSurfing.com

Profilinizi özel bilgilerinizle tamamlayın ki bu çok önemli. Eksik ve yetersiz bilgi olan profilleri ev sahipleri hoş karşılamayacaktır. Cevap alamazsanız bilin ki profilinizde yeterli ya da doğru bilgi yoktur. Mutlaka sizi tanıtan fotoğraflar ekleyin.

Couchsurfing gruplarına katılın!

Gruplara dâhil olun!

CouchSurfing web sayfasında ya da dijital tüm mecralardaki topluluk sayfalarına katılın ve insanlarla tanışın. Bu sayede kendinize uyan insanlarla bir araya gelip, gelecekte yapacağını seyahatler için fırsat yaratmış olursunuz. Özellikle Couchsurfing sitesindeki portal size hızlı bir şekilde ev sahibi bulduracaktır.

Şehrinizdeki insanlarla tanışın:

Couchsurfing grupları büyük şehirlerde ayda bir toplanırlar. Bu buluşmaları öğrenin ve katılmaya çalışın. Bunlar mütevazı buluşmalar ya da sıradışı partiler şeklinde gerçekleştirilebiliyor.

Gideceğiniz ülkede ev sahibi ararken dikkatlice profilleri inceleyin ve ortak noktanız olan insanlarla ulaşın. Bu sigara kullanımı, evcil hayvan alerjisi vb. durumlar gibi sıralanabilir. Couchsurfing, her zaman koltukta yatacağınız anlamına gelmez. Yer yatağında da yatabilirsiniz, çadırda da kalabilirsiniz.

Form doldurmadan özel istek göndermeyin!

Formu doldururken gerekenden fazla bilgi vermenize gerek yok. Tamamen host adayınızın isteği doğrultusunda formu doldurun. Talep yaptığınız kişilerin profiline hakim olmanız karşınıza çıkacak soruları cevaplamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca yeteri kadar önem vermediğiniz takdirde, eksik bilgiyle yapılan couchsurfing büyük hayalkırıklıkları yaşatabilir.

Evinizi Couchsurfinge açabilirsiniz.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.

Couchsurfing Kuralları

 

Ev sahibi kural yapıcıdır: Misafir olduğunuzu unutmayın. Kuralları onlar koyacaklar. Bu kurallar evde kalabileceğiniz saatler, buluşmalar gibi kurallar olabilir. Tüm senaryoları değerlendirmekte ve hoşgörüyle karşılamakta fayda var.

Temiz, düzenli ve saygılı olun!

Kalmaya gittiğiniz evde yapabileceğiniz en güzel şey ev işlerine yardım etmek olacaktır.

Couchsurfing ile ilgili anlatacaklarımız şimdilik bunlar, hemen siteye girip inceleyebilirsiniz.

Workaway nedir?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here