Paylaş

Tarihler 24 haziranı gösterdiğinde Olimpos’lular olarak Kumluca’da yangın olduğu haberleriyle uyanmıştık, daha sonra elektriklerimiz kesildiğinde durumun vahametini anladık. Neredeyse bütün gün elektrikler kesikti ve biz de yangın konusunda endişeleniyorduk.

 

Akşam elektrikler geldikten sonra yavaş yavaş sosyal medyadan ve etraftakilerden yangın konusunda bilgi aldık. Ertesi sabah yani 25 haziranda tekrar elektrikler kesildi, bir gün önceki yangın söndürülmüştü fakat gece çıkan rüzgarla tekrar alevlenmiş ve yönünü değiştirerek Kumluca’ya ilerlemişti, bu 2 günde yaklaşık 450 hektar alan yanmıştı.

Kendi gözlerimizle görmek için -sürekli su almaya gittiğimiz çeşmenin bulunduğu- Erentepe’ye gittik. Adrasan sapağı ana baba günüydü. Devlet yetkilileri, kolluk kuvvetleri, köylüler.. Herkes hep birlikte çaresizce gözün görebildiği uzaklıkta yanan alevleri ve dumanları seyrediyordu.

Biraz meraklanarak köyün içerisine doğru ilerledik, araçla giriş yasaktı. Erentepe’nin çeşmesine vardığımızda manzara korkunçtu; dumandan aşağıda Kumluca’ya uzanan orman gözükmüyordu fakat felaketin ve yanan ormanın büyüklüğü çıkan dumandan ve kalabalık orman ve itfaiye araçlarından belliydi.

Bu yangın, 25 haziran akşamı artık yanacak yer kalmayana kadar ilerlediği için durmuştu. Herkes buruk ta olsa biraz rahatlamıştı. Gece hayat normale döner diye uyuduk.

Sabah kalktığımızda kahvaltının hemen sonrasında elektrikler aniden tekrar kesildi, haberlerde veya arkamızdaki tepelerde duman yoktu, bu kez duman yan tarafımızdan yavaşça yükselmeye başlamıştı. Yön Adrasan’ı gösteriyordu. Saat 12’ye doğru dumanlar güneşin önünü kesmeye başladığında köylülerde ve daha önce bir kaç defa bu yangına şahit olmuş Olimpos halkında korku ve telaş korkutucu derecede arttı.

Bu yangının Adrasan’ın arka kısmından çıktığını ve bu yöne doğru -rüzgarla birlikte- geldiğini biliyorduk. Büyük bir tesadüf eseri neredeyse ege ve akdeniz bölgesinin tüm orman ve yangın ekipleri zaten 2 gündür yaklaşık 10km mesafedeydi. Yorgunlardı. Akabinde tüm yangın 2 saat içerisinde Adrasan’dan başlayıp Olimpos’a ulaşmıştı.

Jandarma saat 13:00 sularında tüm köye ve işletmelere derhal tahliye etme emri verdi ve biz de hızlıca bulunduğumuz yerden ayrılmak zorunda kaldık, yangın hızla ilerliyordu-tam bu sıralarda ana yol civarlarında ve Kumluca’da bulunan yangın ve orman ekipleri de Olimpos’a gelmeye başladı.

Görüntü korkunçtu ve ciğerleri yakıyordu. Bir kaç saat önce uyanıp nefes aldığımız gökyüzü kapkara olmuş, etraf ise bütün rengini kaybetmişti.

Kısaca, yangınla ilgili türlü spekülasyonlar yapılıyor. Biz canlı şahitler olarak henüz sağlıklı bir bilgi alamadık fakat resmi kaynaklar gerekli açıklamayı yapacaktır.

Bu büyük yangınlarda canla başla çalışarak ellerinden geleni yapan orman ve itfaiye çalışanlarına çok teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here